Proportion:
The
equality of two ratios is called proportion.
The proportion of two ratios 2:3 &
12:18 means 2:3 = 12:18 and is written
as:
2 : 3 :: 12 : 18, it is read as "2
ratio 3 is same as 12 ratio 18",
and "::" is the proportion sign
.
The numbers 2,3,12 &18 are called
the terms of the proportion.2 is the first
term,3 is the second term,12 is the third
term and 18 is the forth term.
The first and forth terms are called "extremes".
The third and second terms are called
"means".
The product of means is always equal to
the product of extremes. This property
is used to find if any of the one term
missing, by taking the cross product.
Usually this unknown quantity is represented
by x.
Examples:
1)
Find the value of x if the following number
is in proportion.
x : 4 :: 3 : 2
Product of extremes = 2x
Product of means = 12
2x = 12
x = 12 / 2
x = 6
The unknown value was 6 and the proportion
was;
6 : 4 :: 3 : 2
2)
If 20 meters of cloth cost $80,what will
be the cost of 40 meters of cloth?
Let the cost 40 meters be x as it is the
unknown quantity.So the proportion becomes,
20 : 80 :: 40 : x
Product of extremes = 20x
Product of means = 3200
20x = 3200
x = 3200 / 20
x = 160
40 meters will cost $160.
Partnership:
Two
or more persons are said to entered into
a partnership if they have contributed
some mount of money in any business. This
partnership is said to be simple if all
the partners invest their money for equal
duration of time. And the profit of such
business is distributed depending on the
ratio of the money invested by each member.
Examples:
1)
A
& B has started a business together
,by investing $200 and $300 respectively.If
they get a profit of $50 in a month.What
will each get?
Now $50 is to be distributed among them
by the ratio 200 : 300 = 2 : 3.
Sum of ratio is 2 + 3 = 5.
A will get 2 / 5 * 50 = $20
B will get 3 / 5 * 50 = $30
2)
X,Y & Z started a partnership by investing
$6000, $5000,$3000,respectively. If they
had a profit of $4500.What will each get?
Now the profit is to be divided according
to their capital ie $6000, $5000,
and $3000 respectively.
Ratio of their profit = 6000 : 5000 :
3000
= 6 : 5 : 3
Sum of the ratios = 6 + 5 + 3 = 14
X will get = 6 / 14 * 4500
= $1928.58
Y will get = 5 / 14 * 4500
= $1607
Z will get = 3 / 14 * 4500
= $964.42
Inheritance:
Inheritance
is the property, cash & other assets
of a deceased person. This inheritance
is divided among his near relation by
the Law of Inheritance. The pupil among
whom the property is divided, are the
Heirs of the deceased.
Example:
1)
Mr.S
left inheritance of $ 4000.His widow got
1 / 8 of the property. The rest was distributed
among his one son and one daughter. What
is the share of each if the son gets twice
than the daughter.
Total Amount = $4000
Share of widow = 1 / 8 ´ 4000
= $500
Ratio of son to daughter = 2 : 1
Sum of ratio = 2 + 1 = 3
Share of son = 2 / 3 ´ 3500 = $2333.334
Share of daughter = 3500 - 2333.334 =
$1166.667
2)
Mr.
P suddenly died in a road accident. He
left a property of worth $100000.According
to his will, $3000 were distributed to
poor. $1000 were given to one of his friends
which he had borrowed few days before.1
/ 8 of his remaining property was given
to the widow. The rest was given to his
3 daughters and 2 sons. The ratio of the
share son to daughter was 2 : 1. Find
everyone's share?
Total Property = 100000$
Amount given to his friend = 1000$
Amount given to poor = 3000$
Remaining Amount = 100000 - 3000 - 1000
= 96000$
Share of his widow = 1 / 8 * 96000
= 12000$
Remaining amount = 96000 - 12000 = 84000$
Ratio of son to daughter = 2 : 1
Ratio = 1 : 1 : 1 : 2 : 2
Sum of ratio = 1 + 1 + 1 + 2 + 2 = 7
Each son's share = 2 / 7 ´ 84000
= 24000$
Each daughter's share = 1 / 7 ´
84000 = 12000$
Unitary
System:
In
our daily life we are given the price
of some articles and we are required to
find the price of a number of that particular
article so we use the unitary system.
This is a special type of ratio and proportion.
Example:
1.
If
25 kg of sugar cost 200$.What is the price
of 10 kg?
Let the price of 10 kg be x
25 : 200 :: 10 : x
Product of Means = Product of Extremes
25x = 2000
x = 2000 / 25
x = 80$
2.
If
the price of 2 / 3 of the property is
1400$.What will be the price of 3 / 4
of the property.
Let the price of the 3 / 4 of the property
be x.
2/3 : 1400 :: 3/4 : x
2/3 x = 3/4 ´ 1400
x = 3/2 x 3/4 ´ 1400
x = 1575$
Back